Szeretek otthon DIY-kedni, vagyis kipróbálni ezt-azt, és ez nem csak a kézműveskedés területére igaz, hanem a krémkutyulásra is. Szeretem az egyszerű dolgokat is, így ha valaki megpróbál elképzelni itthon, a „boszorkánykonyhámban”, nem kell túlzottan bonyolult dolgokra gondolni.
Onnan származik ez a késztetés, amikor még nem nagyon lehetett igényes organikus kozmetikumokat kapni, és amikor nem találtam a bolt polcán Natrium laureth sulfat mentes sampont, akkor hazatipegtem és tojással kezdtem hajat mosni.
Kevertem már hidegen sajtolt olajokból szemránckrémet, más zsiradékokból ajakírt, a végeredmények igen jól vizsgáztak, nincs okom panaszra, de tény, hogy az egyszerű összekeveréstől nem léptem már tovább az emulgeátorok, stabilizátorok stb. világába (bár ezekből is léteznek természetes forrásból valók).
Nem vagyok már mai gyerek, ha mást nem is, néhány nevetőráncot a szemem sarkában hajlandó vagyok elismerni, na meg azt, hogy hajlamos a bőröm elvetni a sulykot, valószínűleg a hormonjaim játéka és a nap járása szerint.
Amikor az államon újonnan lelt mitesszereket szemléltem a tükörben, miközben realizáltam, hogy az orcáimat kifújta a szél, elméláztam azon, hogy vajon „érett” és „hisztis” bőrömmel nem kellene-e mégis professzionális kozmetikumokat beszereznem, ha nem szeretném, hogy hamarosan édesanyámmal testvéreknek nézzenek bennünket (ami persze az ő szempontjából teljesen elfogadható és örömteli volna :)
Alaposan utánanéztem ennek a kérdésnek, és úgy tűnik, hogy nagyon nem mindegy, hogy itthoni alapanyagokból szimplán kikutyult DIY krémet használok-e vagy profikhoz fordulok segítségért, főleg, ha valamilyen szempontból problémás bőröm van (mint nekem, éppen kevert). Kiderült számomra, hogy a krémek elkészítésének nem csak receptje (mai divatos kifejezéssel élve receptúrája) van, hanem az elkészítés eljárása sem indifferens.
Vagyis az, hogy az egyes növényekből hogy nyerik ki a hatóanyagot, milyen formátumban keverik bele a krémbe, a hatóanyagokat hogyan helyezik szinergiába, az egészet hogyan stabilizálják, nagyon meghatározza a krém hatásfokát. A krémkeverés külön szakma, abban az esetben is, ha természetes anyagokból készülnek a termékek – vagy akkor talán még jobban az, minta kizárólag vegyszerek összekutyulásáról van szó.
Egyébként ingerlő a kínálat organikus/natúr/bio krémekből is, vagyis aki ezt az utat választja, nem fog hiányban szenvedni. Arra viszont mindenképpen érdemes energiát szánni, hogy túllépjünk a tégely önreklámozó feliratain és megnézzük, hogy valóban kíméletes összetevőket tartalmaz-e a termék. Túl nagy divat manapság „zöldnek” lenni...