Mielőtt folytatnánk a szülés során potenciálisan szükségessé váló beavatkozások sorát, egy gondolatot fontosnak tartok leszögezni a háborítatlan szüléssel kapcsolatban.
A dolog alap igényét, illetve egyáltalán azt, hogy erről külön beszélni kelljen, az indította el, hogy egyre gyakoribb jelenség a szülés elakadása-leállása, amikor a kismama beér a kórházba. Hiába műszeres készültség, az orvosok jelenléte, a CTG és más megfigyelési lehetőségek, a rideg környezet, a medikalizáltság, a kapkodás, esetleg figyelmetlenség, vagy a folyamat siettetése, rossz esetben az ellátó személyzeten vélt vagy látott feszültség megijesztheti az anyát. Ez úgy is történhet, hogy nem is kerül tudatába, mégis a méhszáj tágulása elakad, így téve szükségessé a kínálkozó orvosi segítséget.
Nem állíthatjuk, hogy mindig, de sok esetben a szülés elakadása – és így a császármetszés szükségessé válása – valóban a lelki harmónia felborulásában gyökerezik. Tehát, a háborítatlan szülés nem csak arról szól, hogy nem engedek beavatkozást egy természetes folyamatba addig, amíg élet veszélybe nem kerül, hanem arról is, hogy a magam számára igyekszem megteremteni és megteremtetni a nyugalmat és a biztonságérzetet. Ha a biztonságérzet helye az otthon, akkor ott, ha a kórház, akkor pedig ott.
Fontos tudni, hogy menet közben is okozhat elakadást egy rossz mondat vagy válaszreakció a segítők részéről, így végig meg kell tenni mindent azért, hogy a mama nyugodt és elengedett legyen. Fontos, hogy a szülő nő ne tekintse magát betegnek, se potenciálisan veszélyeztetettnek, nyilván annak tudatában, hogy váratlan helyzetek előállhatnak.
Szülésindítás
Ennek fényében beszéljünk a következő beavatkozásról, a szülés mesterséges megindításáról. Ha a szülés nem indul meg spontán a „kiírás” időpontját követő két héten belül, kétféle lehetőség van a folyamat stimulálására: a kémiai és a fizikai. Az előbbi általában méhösszehúzó gyógyszerekkel és burokrepesztéssel jár, az utóbbi a kézzel végzett méhszáj-tágítást fedi többek között. Mindkettő vitatott – vannak előnyei és hátrányai is –, mint minden jó szándékú beavatkozásra, erre is jellemző, hogy egyedileg kell dönteni, hogy szükség van-e rá vagy sem. A szülés kitolódásának is lehetnek lelki okai, nagy segítséget nyújthat ezen a területen is egy bába vagy dúla, de természetesen csak akkor, ha már bizalmas kapcsolatot alakítottunk ki és megbízunk benne.