Nagyjából száz évvel ezelőtt még az volt a természetes, hogy a nők otthon szültek, miközben napjainkban, ha ugyanerre készül egy nő, már nagyon szigorú szabályozásnak kell megfelelnie. Azokat a kérdéseket, amelyek ezzel kapcsolatban felmerülnek (Azóta veszélyesebb lett a szülés? Tényleg annyival biztonságosabb kórházban szülni, amennyivel ez megnöveli a társadalombiztosítás költségeit, a szülők és a baba stresszét stb.? Mennyiben idegeníti ez el az élet legfontosabb eseményét a születést, és mennyiben befolyásolja mint élményt az anya és a gyermek számára?) már sokan próbálták megválaszolni, természetesen számosan akadnak mindkét oldalon.
Van nekünk egy Geréb Ágnesünk is, aki nem csak az otthonszülések úttörője, hosszú és hányatott karrierje elején ő kezdte forszírozni azt, hogy hazánkban is jelen lehessenek az apukák a kórházi szüléseknél. Manapság ez már úgy természetes, hogy nem is tudunk róla, hogy kinek köszönhetjük. Annak ellenére, hogy bábai statisztikája nem rosszabb, mint egy kórházi szülészé, minden egyes halálesetnél vagy komplikációnál meghurcolták, perbe fogták, még akkor is, ha a szülők nem követelték ezt, olyan dolgokért, amelyekért kórházi orvost nem tesznek ki ilyen tortúrának.
Tehát, az otthonszülés napjainkban Magyarországon szigorú feltételek teljesülése mellett történhet csak meg, amelyekről a 35/2011. (III. 21.) Korm. rendeletben olvashatunk. Ez a rendelet az ún. intézményen kívüli szülés szakmai szabályait, feltételeit és kizáró okait tartalmazza.
Intézményen kívüli szülésnek azt nevezzük, amikor a várandós nő a szülészeti és újszülött ellátást saját előzetes döntése alapján, előre tervezett módon a fekvőbeteg szakellátás keretein kívül veszi igénybe. Ehhez választani kell egy háttérkórházat, amelynek van szülészeti osztálya, és amelybe a szülő nő szükség esetén 20 percen belül beszállítható. Az említett egészségügyi ellátásokat olyan egészségügyi szolgáltató nyújthatja csak, akinek érvényes működési engedélye van erre a feladatra és felelősségbiztosítással rendelkezik. A szolgáltató biztosítja a szüléshez az ún. felelős személyt, aki szülész-nőgyógyász szakorvos, vagy szülésznő lehet. A kismama kiválasztja az egészségügyi szolgáltatót, majd a felelős személyt, aki mellé a szolgáltató helyettest is kijelöl.
Folytatjuk!