Miben egyezik meg a savanyú káposzta, a sör és az antibiotikum?
Igen, tulajdonképpen mindegyik gyógyító hatással rendelkezik, méghozzá a fermentálásnak köszönhetően.
A fermentált élelmiszerek az ételeink azon csoportját alkotják, amelyekben a szerves anyagok elbontása enzimek segítségével elkezdődött. A fermentálási eljárás során baktériumok vagy élesztőgombák által kiválasztott enzimek végzik a feldolgozás munkáját, pl. a borban az élesztőgombák enzimjei a cukrokat bontják el oxigén kizárásával. A fermentációs folyamat kémiailag többféle lehet: alkoholos-, tejsavas- ecetes-, vajsavas-, acetonos-, stb. erjedés.
A fermentált élelmiszerek könnyebben emészthetőek az ember számára, hiszen tulajdonképpen „előemésztettek”. Az enzim segítségével elbontott cukrokat, fehérjéket, pontosabban azok építőköveit a szervezetünk könnyebben felhasználja. Az egészségünk szempontjából legfontosabb fermentálási eljárás a tejsavas erjedés. Kevesen tudják, hogy a különféle tartósítási eljárások (savanyítás, kovászolás, tej altatása) is ezt az eljárást alkalmazzák.
A tartósítással párhuzamosan az élelmiszer magasabb minőségű állapotba kerül, növekszik a C-vitamin-tartalma és más tápanyagtartalma is.
Érdekes dolog, hogy a baktériumok közellenségnek számítanak, pedig nélkülük nincs élet. Számtalan baktérium teszi élővé az anyaföldet, amelyek belekerülve a termésekbe táplálóvá teszik az ember számára azokat is. Az emberi bélflóra is baktériumok milliárdjaiból áll, a szerepe kettős: egyrészt gondoskodik az ételeink elbontásához szükséges enzimek megtermeléséről, másrészt védelmi falat képez a külvilágban található, a szervezetünk számára veszélyes baktériumokkal szemben. Ha a bélflóra nincs egyensúlyban vagy hiányoktól szenved, az különféle emésztési rendellenességekhez, táplálékallergiákhoz vezethet.
A kis kitérő után már látható, hogy miért fontosak számunkra a fermentált élelmiszerek. Egyrészt, mert ezek szó szerint élő ételek az agyon főzött, finomított, és kemikáliákkal kezelt halott táplálékokkal szemben, másrészt mert ezek révén táplálhatjuk a bélflóránkat.
Így a fermentált ételek elősegítik az emésztést, erősítik az immunrendszert, gazdagon táplálják sejtjeinket, szöveteinket, ami végső soron még a lelki- és érzelmi állapotunkra, életminőségünkre is kihat.