E a bejegyzés egy kicsit komolyabb lesz mint a többi, lehet, hogy szárazabb is, kérlek nézzétek el nekem. Kissé bosszant, hogy a „bio”, „zöld”, „natúr”, „természetes” és más, ebbe a gondolati körbe tartozó kifejezések annyira divatosak lettek manapság, hogy gyakorlatilag elváltak saját jelentéstartalmuktól, és mind ugyanazt fejezi ki a gondatlan vásárló felé: Hé, engem vegyél meg!
Őrület, hogy talán nincs is olyan termék, amelynek a dobozán ne lenne manapság valamilyen utalás a természetre – hiszen még a cigaretták dobozán is levelek vannak, legfeljebb nem zöldben, hanem rózsaszínben, mert az mégiscsak ízetlen tréfa volna. És mivel nincs szabályozás, gyakorlatilag gátlástalanul írhat bárki, bármit a csomagolásra.
Pontosabban vannak szabályozások, illetve sztenderdek, de ezek jórészt önkéntes alapon működnek, természetesen a különféle minősítő szervezetek logóit nem lehet csak úgy használni.
Milyen sztenderdek léteznek?
A legismertebb minősítő szervezetek, amelyekkel itthon is találkozhattok: BDIH (német), COSMEBIO (francia), ECOCERT (francia), BIOKONTROLL (magyar), ICEA (olasz). Ezek a szervezetek dolgoztak ki a közelmúltban egy minősítő rendszert (COSMOS-standard), amelyben végre megfogalmazásra került, hogy például mik az ismérvei a természetes termékeknek, illetve pl., hogy mi a különbség a bio- és a natúr kozmetikumok között.
Egy másik hasonló szabályozást fektetett le a NaTrue elnevezésű, mindenféle érdek-kötődéstől mentes nonprofit szervezet. Náluk három csoportja van a természetes termékeknek: natúr kozmetikum, natúr kozmetikum bio összetevőkkel és biokozmetikum.
Mi a lényeg?
Az összes natúr és bio kozmetikumra jellemző, hogy nem tartalmaznak ásványiolaj-származékokat, szintetikus tartósítószereket valamint szín- és illatanyagokat, továbbá fényvédőket. Kerülendő a génmanipulált alapanyagok alkalmazása. A termékek tartósítására besugárzás nem alkalmazható, és nem végezhetnek állatkísérleteket a fejlesztések során. A termékek összetevőit az INCI lista szerint kell feltüntetni (fantázianevek alkalmazása tilos), a felsorolás a legnagyobb arányban jelen levőtől indul és a kisebbek felé tart.
Legközelebb azzal folytatom, hogy pontosan mik az elvárások a természetes termékek egyes csoportjaival szemben...